איך פועלת מימברנה?

איך פועלת מימברנה?

ממברנות הן קרומים חדירים למחצה או אטומים אשר משמשים למגוון מטרות. מימברנה יכולה להיות חלק בלתי נפרד ממערכות ביתיות לטיהור מים, לשמש כחלק ממערכת המטפלת בכל הקשור אל מי שפכים או מימברנה המשמשת להתפלה של מי הים. במאמר זה נשים דגש על פעולת המימברנה במערכות לטיהור מי השתייה שלנו.

 

אוסמוזה הפוכה- כיצד המימברנה פועלת?


אוסמוזה הפוכה מהווה את אחת השיטות או התהליכים בהם משתמשים לשם טיהור מי השתייה והרחצה שלנו. כאן, השלב הראשון יהיה מעבר המים דרך הסננים ולאחר מכן מופעל לחץ והם עוברים דרך ממברנה. הממברנה היא מאין קרום חדיר למחצה אשר ממוקם בין המים הנקיים לבין המים המלוכלכים. ניתן לומר כי המימברנה היא מאין חיץ מסנן. היא מאפשרת רק למולקולות מסוימות לעבור דרכה ומותירה את כל החומרים הרעילים, החול ולכלוך להישאר בצד השני. נכון להיום שיטת האוסמוזה ההפוכה נחשבת כאחת השיטות הטובות ביותר לטיהור של מי השתייה שלנו וחשוב לציין כי המימברנה מהווה חלק לא קטן מהצלחה זו. זו מצליחה לסנן בין תשעים לתשעים ושבעה אחוזים ולכן התוצאה אותה היא מספקת כיום מוגדרת כתוצאה המוצלחת ביותר מבין כל השיטות לטיהור ביתי של מי שתייה.

 

מימברנה- נקודות חשובות

 

  • אוסמוזה הפוכה בלבד- מימברנות יותקנו אך ורק במערכות לטיהור מים הפועלות בשיטת האוסמוזה ההפוכה.
  • תחליף- ממברנה היא התחליף של המשאבה במערכות אשר אינן פועלות בשיטת האוסמוזה.
  • החלפה- חייבת להתבצע כל שלוש עד חמש שנים.
  • אחריות יצרן- אם אתם שמים לב כי קיים אבנית מתאספת בקומקום החשמלי, בבוילר ובציוד חשמלי נוסף והממברנה עדיין לא בת שלוש, חובה לגשת אל היצרן. הפגם הוא בממברנה ולא מדובר על בלאי.
  • חיידקים- חשוב לציין כי אם לא מחליפים את הסננים והמימברנות בהתאם להוראות יצרן הם יכולים בקלות להפוך לאויב, כלומר למשטח מלא חיידקים אשר יכול להוות סכנה לבריאותינו ובריאות בני משפחתנו. לכן, מלבד ההחלפה התקופתית, תמיד מומלץ לקנות מימברנה במיכל סגור הרמטית וכי היא ובית הסנן יגיעו מורכבות יחדיו באריזה.
  • אמצעי סגירה- תמיד מומלץ לקנות מימברנה עם וסת. בצורה כזו תוכלו להתאים את המימברנה ללחץ המים בצורה אופטימאלית.

לסיכום, מימברנה בעלת תפקיד חשוב מאוד בסינון אופטימאלי של הלכלוך במים, העברת המים הנקיים למיכל השתייה ושליחת המים המלוכלכים חזרה למיכל הביוב. נכון להיום, עדיין לא פותחה שיטה לטיהור ביתי של מי השתייה אשר הוגדרה כיעילה יותר משיטת האוסמוזה ההפוכה.

 

מטריקס - טיהור מים